Gazeta Miechowic

            

                                           Wielkie ptakoliczenie w Parku Miejskim

 

 

                     Przyroda nie zapada w zimowy sen. Już w najbliższą niedzielę, 31 stycznia o 9.30 będą mogli się o tym przekonać uczestnicy spaceru ornitologicznego w Parku Miejskim im. F. Kachla organizowanego przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków.
Zimowe ptakoliczenie w bytomskim parku ma już dość długą historię, bo to miejsce wyjątkowe na ornitologicznej mapie Śląska – mówi Krzysztof Sokół z Centrum Dziedzictwa Przyrody Górnego Śląska, który poprowadzi niedzielny spacer. Każdego roku liczne gatunki ptaków chętnie spędzają tu zimę. Bez trudu można obserwować kosy, kwiczoły, kowaliki, bogatki, modraszki, gile, dzięcioły duże i krzyżówki. Czasami udaje się też spotkać gatunki rzadsze, jak dzięcioł zielony, czy średni. Poza tym ten zabytkowy park w Śródmieściu jest godny pokazania miłośnikom przyrody, którzy jeszcze tu nie byli – dodaje.
Tak jak w ubiegłych latach, obserwacje potrwają minimum godzinę. W tym czasie ptasi rachmistrzowie zanotują liczbę ptaków każdego gatunku. Następnie wyniki tych obserwacji zostaną naniesione na Elektroniczną Kartę Obserwacji. Sprawozdania z tego typu obserwacji nie mają naukowego charakteru, ale z pewnością mogą wiele powiedzieć o zimujących tu gatunkach.
Podczas jednej z wcześniejszych edycji zbiorcze dane wykazały np. wyższą niż w latach poprzednich liczebność kwiczoła, który to wówczas masowo przelatywał przez nasz kraj. Ptakoliczenie jest też doskonałą lekcją przyrody dla najmłodszych, których gorąco zapraszamy – mówi Sokół.
Spacer prowadzony będzie alejkami w rejon Stawu Łabędziego oraz Stawu Północnego przy ul. Olimpijskiej oraz dalej w okolice muszli koncertowej. Podczas spaceru będzie możliwość obserwacji ptaków zimujących w parkach, takich jak np. sikory, kowaliki lub sójki. Aby wziąć udział w tym wyjątkowym spacerze, wystarczą wygodne buty i dobry nastrój.
W podglądaniu małych mieszkańców parku pomoże też lornetka. Chętni, którzy chcieliby ją wypożyczyć na czas spaceru, mogą to zrobić pisząc wcześniej na: k.sokol@cdpgs.katowice.pl.
Zbiórka o 9.30 na przystanku tramwajowym „Bytom Wallisa”(przystanek za Kąpieliskiem Odkrytym przy ul. Wrocławskiej w kierunku Karbia).